Чому листя восени змінює колір?

У осені – особливі кольори: гарячі, насичені, яскраві. Чому ж восени листя дерев набуває таких кольорів? Чи можете ви науково, цікаво і доступно пояснити це дітям? Давайте спробуємо розібратися. Проведемо осінні досліди і знайдемо пояснення разом.

Навесні і влітку в кожному листочку «живе» особлива фарба – хлорофіл.  Фарба, що знаходиться всередині живої клітини, називається пігментом. Отже, хлорофіл – це пігмент, який надає листю зеленого кольору. Але не лише цю функцію він виконує. Хлорофіл, перехоплюючи  сонячні промені, перетворює вуглекислий газ і воду  у поживні речовини, які необхідні для життя дерева. Цей процес називається фотосинтезом. Відбуватися він може при відповідній температурі повітря та достатньому освітленні. З настанням осені  дні стають коротшими, температура знижується, і процеси, які відбуваються в листі за допомогою хлорофілу, уповільнюються, а з часом і зовсім припиняються. Хлорофіл руйнується, зелений колір поступово блідне і зникає. І в цей час проявляються інші пігменти: ксантофіл, який надає листю жовтого кольору та каротин, що зафарбовує в помаранчеві відтінки. Обидва ці пігменти присутні в листі навесні і влітку, але ввесь час покриті домінуючим зеленим хлорофілом.

Коли розпадається хлорофіл, утворюється ще один пігмент, якого раніше в листі не було – антоціан. Він надає листю червоного забарвлення. Та «червоніти» може листя лише тих дерев, які можуть виробляти антоціан. Відбувається це так: спочатку в листі руйнується хлорофіл і починають проглядатися жовті пігменти. Потім утворюється антоціан і перекриває жовте забарвлення. Та утворитися він може лише під дією ультрафіолету. Тому, якщо дні переважно похмурі, немає яскравого сонечка, то листя лише жовтіє, а утворення антоціану не запускається.

Дослід 1

Матеріал: Листя настурції, чорний цупкий папір, скріпки, стаканчик з водою.

Поставимо в стаканчик з водою листочок настурції. Половинку  листка закриємо від світла (зверху і знизу) за допомогою чорного паперу і скріпок. Підставами під конструкцію з папером перевернутий стаканчик, щоб зменшити навантаження на листок. Залишимо на 4-5 днів, а потім знімемо папір і порівняємо половинки листка.

Дослід 2

Матеріали: Стаканчики з водою, гілки клена в початковій стадії пожовтіння (можна взяти гілки ясена, акації).

Поставимо гілки клена, які почали жовтіти, в стаканчики з водою. Один залишимо на світлі, а інший – покладемо в темну шафу. Залишимо так на 4-5 днів. А потім порівняємо колір листя.

Обидва ці досліди свідчать про те, що коли немає світла, листя жовтіє. Чи краще сказати: в темряві руйнується хлорофіл.

Спостереження

Матеріал: листя берези різного забарвлення

Листя жовтіє поступово і нерівномірно. Це залежить від розташування листя, і тих речовин, які в ньому накопичилися за літо. У тіні листочки швидше жовтіють. Тому на одному дереві ми можемо знайти листочки в різному ступені жовтизни, і скласти справжній фенологічний спектр. Для цього потрібно зібрати листя різного забарвлення і розмістити його в ряд по забарвленню: від зеленого до жовтого. Таким чином, ми можемо спостерігати процес поступового пожовтіння листя, як це відбувається в природі.