Калита

Доброго вечора! Сподіваюсь, вечорниці в розпалі: парубки заносять хвіртки, собаки гавкають, дівчата печуть калиту або, як у нас кажуть, коржі.

1386924178_imgp1720Калита – це обрядовий корж, що готується на свято Андрія із білого борошна і символізує собою новонароджене Сонце.  В середині цього обрядового медівника – «Калити» дівчата робили отвір, промені уявного сонця оздоблювали безконечниками, зірками, кривульками, виготовленими з тіста пташками та посипали маком…

Свято напередодні Андрія  називається Калита. Іноді Калитою називають безпосередньо свято Андрія.

Дівчата збираються усі разом і печуть Калиту.  Кожна дівчина повинна взяти участь у готуванні Калити. Місять тісто всі по черзі, починаючи від найстаршої дівки до наймолодшої дівчинки.Посередині коржа роблять дірку. Солодке з медом тісто печуть в печі і запікають так, щоб важко було відкусити.  Прикрашаючи Калиту, дівчата заводять прадавню пісню:

Як то було з початку світу, kalyta4

Не було тоді неба, ні землі,

А лишень було синє море,

А на тім морі ой три дубочки,

А на тих дубочках три голубочки,

Три голубочки з неба зіслані,

З неба зіслані,

На Калиту прислані.

Дрова у печі складали навхрест, що символізувало Сонце. Розпалювання дров – то священна обрядова дія, адже вогонь здавна був найкращим другом і помічником людини, без нього вони не мали ні тепла, ні їжі, ні захисту від небажаних гостей. Тому приказували, розводячи вогонь:

Гори, гори ясно    briket-15

спечи нам Калиту красну!

Щоб ми її кусали

та й горя не знали!

З давніх-давен у ніч на Калиту дівчата ворожать. Глибоко в душі дівчата вірять, що ця ніч допоможе їм пізнати свою долю – дізнатися, чи вийдуть заміж, а чи доведеться знову дівувати цілий рік.

Андрію, Андрію, тебе благаю,svyatki

До тебе взиваю,

Зійди, зійди

І долю проречи!

Хай почую, побачу,

Що мені віщує.

Хай знаю,

Що мене чекає

Через гак у сволоку перекидають стрічку, щоб можна було підсмикувати Калиту.

Якщо стрічку немає за що зачепити, то її прив’язують до палиці.

Це урочисте дійство супроводжується словами:

У небо, наша калита, у небо,IMG_2217

А ти, сонечко, підіймись

Та нас подивись.

Ми калиту чіпляємо.

На місяць поглядаємо,

Свою долю-радість закликаємо

Пан Коцюбинський (ним може бути кожний учасник гри) спочатку виконує танець навколо косого Хреста, складеного коцюбою і рогачем. Всі намагаються розсмішити Пана Коцюбинського і разом, поки він стрибає, промовляють:

Ой, Калита, Калита!0e3295470a3a615a580d426ba752a815

Із чого ж ти вилита?

Ой я з жита сповита,

Ой я Сонцем налита!

Для красного цвіту

По білому світу!

Якщо Пан Коцюбинський розсміявся, або оступився і зламав Хреста, то йому Калитинський і дівчата мажуть сажею обличчя.

Якщо він витримав перше випробування, то, взявши коцюбу поміж ніг, під’їжджає до Калитинського.

В жартах і веселощах минає вечір. А потім калита все ж з’їдається.

Дівчата отримують свою долю безплатно, бо Калиту місили, а хлопцям годилося

відкупитися грішми, дівчатам на могорич за те, що Калита була солодка. Коли всі з’їдять Калиту, то разом промовляють:

Калита, Калита,

Солодка була!

Як ми її з’їли,

До сонця злетіли!

Після цього всі разом співають веселу пісню, наприклад: “Сусідку”. Потім попарно сідають за стіл і починається вечеря. Під час Калитинської вечері продовжуються розваги.

Ось таким, сповненим жартів, веселощів, сміху, пісень та приказок є вечір напередодні свята Андрія Первозванного, який був тим, хто перший пішов за Ісусом, тому й зветься Первозванним.

Рано-вранці, на Андрія, дівчина, проснувшись, повинна підв`язатись поясом, цілий день молитися і нічого не їсти, лягаючи спати, зняти пояс та покласти його навхрест під подушку, притому голосно сказати:

Живу в Києві на горах,

Кладу хрест в головах;

З ким вінчатися,

З ким заручаться,

З тим і за руки держаться

Отак тісно переплелись християнські та дохристиянські обряди. Шануймо їх. Вони красиві, змістовні, душевні і духовні. Святкуймо!