Сценарій позакласного заходу “Математичний колобок”

Здрастуйте. Пропоную вам новоспеченого колобка. “Математичний колобок” – це авторський позакласний захід з математики. Розроблений за мотивами відомої казки. Містить математичні завдання. Його мета – показати необхідність математичних знань у повсякденному житті, виховувати любов до математики. 

Ведучі:
Жив собі у баби й діда
Славний хлопець Колобок,
Спав собі аж до обіду
Потім грався: скік та скок

            Безтурботно так минули
            Років шість, а може й сім.
            Баба з дідом тут збагнули:
            Треба в школі вчитись всім.

Дід зібрав сімейну раду
Й мудру внуку дав пораду:
Як підеш до школи вчитись
Треба добре потрудитись,

           Вже не спати до обіду,
           Щоб на старість бабі й діду
           Про комп’ютер розказати
           Свою вченість показати.

 Колобок пішов до школи
Стало важко, як ніколи.
Рано-вранці треба встати
На навчання поспішати.

           Ще й уроки треба вчити
           Різні досліди робити
           Числа множити й ділити
          Як же так на світі жити?

І усе було б нічого
Якось звик би він до всього
Та нелегка ота штука
Математика наука.

Він її і гриз і м’яв,
Все писав і рахував,
Тільки толку було мало,
знань йому не вистачало.

          Ось у класі йде урок
          Вчать задачу про сорок
          Звідкілясь вони летіли
           І на гілку тихо сіли.

Скільки ж з ними замороки
Дві сороки, три сороки
Лиш злетілись – розлетілись,
Голова вже розболілась.

           Колобок часу не гає
          У вікно все поглядає
          Лиш учитель задивився
          За вікном враз опинився.
                               
Як тут гарно все довкола,
Прощавай же рідна школа,
Математика, прощай,
Здрастуй, річка, поле , гай!

Колобок іде, співає пісеньку:

Я по коропу метений,
Я на яйцях печений,
Я навчався гарно в школі
З мене вже тепер доволі
Знаю все на світі я
Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля!

Назустріч Колобкові виходить Зайчик:

Зайчик:
О, здається Колобок
Йде по лісі: скік та скок!
Буде нам смачний обід:
Поласуємо, як слід.
 
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

Колобок:   Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю!
Зайчик:      Ану, заспівай!


                                    Колобок співає пісеньку:   
                                        Я по коробу метений,
                                        Я на яйцях печений,
                                        Я навчався гарно в школі
                                        З мене вже тепер доволі
                                        Знаю все на світі я
                                        Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля!

Зайчик:  Гарна твоя пісенька, та тільки користі з неї мало. От якби ти припас мені харчів на зиму, то я тебе б відпустив.
Колобок:  Де ж я знайду ті харчі, і чим харчуються ці вухаті створіння?

Зайчик:  Ти не знаєш чим харчуються зайчики?!  Ну тоді ось розгадай ці ребуси, то і дізнаєшся.
Колобок: Що це таке ребуси?  Як їх розгадувати?

Першокласник: Так це ж кожен першачок знає. Ось тут написано: морквина, а ось тут – капуста.

Зайчик: Так, нам потрібні морква і капуста. Та тільки порахуй правильно. В мене сім’я немаленька: я, зайчиха та п’ятеро зайченят. Щодня на нашу сім’ю потрібно 2 капустини і кожному по морквині.

Колобок:  Як же все це порахувати?  Дві капустини та ще дві капустини, та ще дві капустини… Ні, так я буду додавати до самої зими. А що ж робити?

Таблиця множення: Здрастуй, Колобочку, ось бачиш і я  тобі в нагоді стану. Ати ввесь час казав: «І навіщо вчити цю таблицю множення, і кому вона потрібна?» А ось, виявляється, інколи потрібна.

Колобок (похнюплено):  Допоможи мені, будь ласка, я тобі пісеньку заспіваю!

Таблиця множення: Ні, Колобочку, ніколи співати, будемо працювати. 
Ось, дивись:
Зима триває три місяці, кожен з них по 30 днів, отже:
3х30=90;  щодня по 2 капустини, це буде: 90х2=180капустин;
кожному зайцеві по морквині на день – це буде 7 морквин щоднини, отже:  90х7=630 морквин. 
Як бачиш , усе швидко і просто, якщо знати таблицю множення.

Звучить музика, Колобок тягне мішок з овочами, віддає його Зайчику. Колобок йде далі, а назустріч йому Вовк:

Назустріч Колобкові виходить Вовк

Вовк:             
О, здається Колобок
Йде по лісі: скік та скок!
Буде ось смачний обід:
Поласуємо, як слід.
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

Колобок:     
Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю!

Вовк:            
Ану, заспівай!

                                          Колобок співає пісеньку:   
                                               Я по коропу метений,
                                              Я на яйцях печений,
                                              Я навчався гарно в школі
                                              З мене вже тепер доволі
                                              Знаю все на світі я
                                             Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля!

 Вовк:     Гарна твоя пісенька, та тільки користі з неї мало. От якби ти  мені хатинку збудував на зиму, то я тебе б відпустив.

Колобок:   Ну давай, збудую.

Вовк:       Так, та тільки хатинка мені потрібна особлива. Я хочу щоб вона складалась із геометричних фігур: стіна щоб була квадратна, дах – трикутник, двері – прямокутні, а вікна – кружечки.

Колобок: Квадрат, прямокутник, трикутник, кружечки. Хіба я знаю, які вони? З геометричних фігур йому хатинку!..  Все, з’їсть мене вовк.

Заходять геометричні фігури, розповідають про себе:

Круг:          
Називаюся я Круг,
Знають це усі навкруг.
Я не маю ні сторін,
Ну і зовсім без кутів.
Фігура всім знайома ця
Без початку, без кінця.

Трикутник:           
Догадайся сам чому
Звуть мене трикутник?
Бо всього у мене три
Хоч верти, а хоч крути:
Є вершини в мене три,
Три кути, три сторони.

Квадрат:           
Чотири рівні сторони
Й чотири рівні ось кути,
Вершин чотири також маю,
Усім фігурам рідний брат.
А зовуть мене – Квадрат.

Прямокутник:      
Я також –багатокутник,
Називаюсь прямокутник.
Всі кути у мене рівні,
Й сторони супротивні.

Колобок:     Дякую вам, друзі, ви мені дуже допомогли.

Геометричні фігури:  Ну ось, тепер ти можеш побудувати хатинку з геометричних фігур.  А нам час вирушати далі.

Звучить музика, геометричні фігури виходять, Колобок складає хатинку, показує її Вовкові, Вовк схвально махає головою, бере хатинку і прямує геть. Колобок весело підстрибує.

Ведучий:             
Ось і знову безтурботно
Колобок лиш круть та фіть.
Та он глянь, з-за повороту
Тупає Ведмідь Набрідь.

Назустріч Колобкові виходить Ведмідь

Ведмідь:          
О, здається Колобок
Йде по лісі: скік та скок!
Буде ось смачний обід:
Поласуємо, як слід.
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

Колобок:   Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю!

Ведмідь:   Ану, заспівай!

                                        Колобок співає пісеньку:   
                                           Я по коропу метений,
                                           Я на яйцях печений,
                                          Я навчався гарно в школі
                                          З мене вже тепер доволі
                                          Знаю все на світі я
                                          Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля!

Ведмідь: Ну що ж, гарна твоя пісенька. та тільки користі з неї мало. От якби ти допоміг мені з бочками розібратись. я б тебе відпустив.

Колобок: Ну давай, допоможу. А що потрібно робити?

Ведмідь: Ось дивись: В мене було дві бочки меду. Ох і люблю я його. Одна бочка на 150л, а друга – на 180л, але меду в них було порівну: по 130л. З другої бочки я відпив 10л і долив з першої бочки в другу, щоб вона була повна. Потім з першої бочки я відлив 15 л меду, а потім тричі долив по зо л меду. На скільки днів мені вистачить цього меду, якщо вдень я з’їдаю по з л меду.
Колобок: Ну задача так задача. Що ж мені тепер робити? Як же дізнатися скільки меду у бочках.

Звучить музика, підтанцьовуючи йде дівчинка з кошиком в руці

Колобок:    О, дівчинко, здрастуй!
Дівчинка:   Здрастуй, Колобок!

Колобок:    Слухай, ти у школі навчаєшся?
Дівчинка:    Так!

Колобок:     А математику любиш?
Дівчинка:    Так, і люблю, і поважаю. Стривай, а чого це ти такий сумний?

Колобок:     Та ось задав мені Ведмідь задачку, якщо не розв’яжу її, то він мене з’їсть.
Дівчинка:    Подумаєш, задачка. Ти хіба в школі не навчаєшся? Математику не вчиш?

Колобок(знічено):  Та якось не дуже…
Дівчинка:   Все з тобою зрозуміло. Ну я тобі допоможу, але ти маєш пообіцяти мені, що повернешся до школи і старанно вивчатимеш математику.

Колобок:    Обіцяю, обіцяю, тільки допоможи, будь-ласка!
Дівчинка:   Ось, дивись, все дуже просто:

Дівчинка на дошці розв’язує задачу.

Колобок:    Дякую тобі, все дійсно не так і важко.

Звучить музика, Колобок з Дівчинкою виконують кілька рухів, Дівчинка виходить в один бік, Колобок в другий і заходить з ведмедем, показує Ведмедю розв’язок задачі, Ведмідь задоволено потирає руки. забирає бочки і виходить.

Колобок:   Все! Треба звідси вибиратись мерщій додому! Та тільки… Куди тепер іти: наліво, направо, вперед чи назад? Напевно, я заблукав. О, хтось іде! Він мені і покаже дорогу!

Звучить музика, заходить Лисичка співає пісеньку: «Я Лисичка, я сестричка», побачила Колобка:

Лисичка:      
О, здається Колобок
Йде по лісі: скік та скок!
Буде ось смачний обід:
Поласуємо, як слід.
Колобок, Колобок, я тебе з’їм!

Колобок:       Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю!
 Лисичка:      Ану, заспівай!

                                         Колобок співає пісеньку:   
                                            Я по коропу метений,
                                            Я на яйцях печений,
                                            Я навчався гарно в школі
                                            З мене вже тепер доволі
                                            Знаю все на світі я
                                           Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля!

Лисичка:      Щось дуже сумна твоя пісенька, навіть їсти тебе розхотілося.

Колобок:    Як же мені не сумувати, коли я заблукав у цьому вашому лісі і не можу тепер звідси вибратися.

Лисичка:     Ну що ж, я можу тобі зарадити, в мене є карта, та тільки вона розділена на частини. Якщо зумієш її скласти, то виберешся з лісу. Удачі!

Звучить музика, Лисичка дає Колобку карту і виходить. Колобок радісно підстрибує, потім розглядає карту, сумно похитує головою, сідає на пеньочок.

Колобок:      
І тут ця надоїдлива математика! Придумали таке!.. (читає):
Щоб цю карту зібрати
Треба приклади розв’язати.
Доведеться тепер у лісі жити,  харчів собі шукати, під кущиком спати, а, можливо, 
для когось смачним обідом стати.

Звучить музика. Під мелодію «Вчать у школі» заходять школярі.

Школяр:    Не сумуй, Колобочку! Ми чули про твою біду, допоможемо тобі, 
але ти не забудь, що ти пообіцяв повернутись до школи і старанно вивчати математику.

Колобок:     А ви що, можете розв’язати ці приклади?

Школяр:    Звичайно, адже ми вчимося в школі, уважно слухаємо пояснення вчительки 
і старанно виконуємо усі її завдання. Давай сюди свої приклади.

Учні розв’язують приклади, дають Колобкові свої частинки карти, він їх прикріплює до відповідної відповіді і отримує цілу карту.

Колобок:   
Дякую, друзі! Тепер я попрямую прямісінько за вказаним шляхом.

Звучить музика, школярі виходять. Колобок уважно розглядає карту,і підстрибуючи виходить. Змінюються декорації. Замість лісу тепер – школа і надпис: Лопатівський НВК. Учні виконують пісню «Вперше Осінь йде до щколи»

Заходить Колобок:  Ой, куди це мене привела стежинка? Так це ж справжня школа 
і тут навчаються дітки, які мені сьогодні допомогли.

Учень:    Так, Колобочку, ти потрапив до справжньої початкової школи. 
Поглянь, як у нас тут гарно!

Учень:    У нас не тільки гарно, а ще і дуже цікаво! Щодня ми дізнаємось багато нового!

Учень:    Ось сідай, ми і тобі розкажемо про математику.

Учень:             
Знають усі – без лічби не прожити,
Жодної справи не можна зробити.

Учень:             
Розклад диспетчер не може подати,
Ракету у космос несила підняти.

Учень:          
Нема без лічби в розрахунках порядку,
Не зробить спортсмен без лічби фіззарядку.

Виходить Математика:
Математика – дуже серйозний предмет.
Як зацікавити ним? Ось у чому секрет:
Доцільно завжди, скориставшись нагодою,
Задачу зв’язати з якоюсь пригодою.
А можна як загадку певну подати
Чи дещо цікаве у ній відшукати.
Кілька веселих задачок, до речі
Я пропоную любій малечі.
 
 Якось ввечері  птахи
Пролітали крізь дахи:
 Голуб, щука, дві синиці,
Гави дві і три плотвиці.
Поміркуйте, як ведеться,
Про скількох птахів ведеться?
 
У бабусі у дворі
Є і кури, і кролі.
24 ноги, 10 голів.
Скільки курей і скільки кролів.

Учні дають відповіді.

Учень:           
З математикою подружились,
Всі її ми полюбили.
А успішність різну маєм.
Може ми чогось не знаєм.

Математика:        
Мій секрет – скоріш порада
Поділитися ним рада.
Щоб успішність вам підняти,
Треба добре працювати.

На уроці пильним бути –
Все побачити й почути.
Самостійність виявляти,
Та ще й творчість проявляти.

Розум треба розвивати,
Всі задачі розв’язати.
І тоді кінець кінцем
Буде кожен молодцем.

Будь уважним і кмітливим,
В математиці усе важливо.
 
Учень :                      
Кругла, наче буква О,
Цифра “нуль”, або ніщо
Як стоїть він сам-саміський,
То й не значить нічогісько!

Гра-драматизація “Десятка”,    дійові особи якої   Автор,  Нуль  і Одиниця.

Автор: Веселий нуль прошепотів
Сусідці одиниці.
Нуль: З тобою поруч я б хотів
постояти, сестрице.

Автор: Та одиниця каже
Одиниця: Ти, Нуль, число нікчемне!
Не стій зі мною, бо мені
Це зовсім неприємно!

Автор: А Нуль на це.
Нуль: Я знаю сам
Та якби поруч стати нам
Десятка б з тебе стала!
Поглянь на себе: ти ж у нас
Мала та худорлява!

А станеш більша в десять раз.
Коли я стану справа!
Нехай не кажуть, що нулі
Такі нікчемні і малі.

Тож уважно все вивчай
І про нуль не забувай.
Сотень, тисяч, одиниць
Жодних тут нема дрібниць.

Учні кажуть заключні слова про важливість математики. 

Щиро вдячні Вам на слові,
Виконати все готові
І докласти всіх зусиль,
Щоб лунало звідусіль:

Разом:               
Математиці – слава й хвала,
Вона вміння й знання нам дала!

Ведучий:         
Цю цікаву й важливу науку
Будемо вчити , тож дай друже руку!

Ведучий бере за руку Колобка.

Колобок:           Математику вчити я буду
                           Щоб бути корисним країні і людям.

Учень:               Опануємо різні секрети,
                           Побудуємо згодом ракети!

 Учень:              Сконструюємо вдалі машини
                          Щоб самі будували і шили.

Учень:                 Доведеться чимало зробити –
                            Збудувати, старе – оновити.

Учень:           І можливість сою не прогавити
                      Україну у світі прославити!

Виходять учасники свята, співають заключну пісню.